راهنمای خرید اسکنر (دستگاه جاروبگر) - گروه فرهنگی امام حسین علیه السلام گروه فرهنگی امام حسین علیه السلام
گروه فرهنگی امام حسین علیه السلام
راهنمای خرید اسکنر (دستگاه جاروبگر)

اسکنر یکی از تجهیزات جانبی مهم در کامپیوتر محسوب می گردد. کاربرانی که با تصاویر سر و کار داشته و تمایل به نشر حرفه ای آنها را دارند، می توانند با استفاده از اسکنر، تصاویر مورد نظر خود را اسکن کرده و وارد کامپیوتر کنند. اسکنر نقش این انتقال دهنده را بر عهده دارد. وقتی یک تصویر به صورت دیجیتال شده در آمد و وارد کامپیوتر شد، هر کاری می توان روی آن انجام داد.


در واقع پس از ایجاد فایل دیجیتال از طریق اسکنر، با به کارگیری نرم افزارهای ویرایش تصاویر، می توان عملیات دلخواه خود را بر روی تصاویر انجام داد. یا مثلا اگر قصد ارسال یک عکس از طریق نامه الکترونیکی داشته باشیم؛ که توسط دوربین های معمولی ( غیردیجیتال ) گرفته شده ؛ می بایست در ابتدا عکس مورد نظر را به کمک اسکنر، اسکن نموده و پس از تبدیل به فایل دیجیتال، آن را به صورت یک فایل ضمیمه همراه نامه الکترونیکی ارسال کنیم (برای مطالعه بیشتر دراین مورد به سایر مقالات سایت میکرو رایانه مراجعه نمایید) یا با استفاده از روش های به اشتراک گذاری در اینترنت، آن را به دوستمان برسانیم.

حتی در مواردی که قصد ایجاد یک نسخه دیجیتال از اطلاعات را داشته باشیم (مثلا جزوات درسی، کتب و ...)، می توان از اسکنر استفاده نمود. (پس از اسکن متون و تبدیل آن به محتوی دیجیتال، امکان ویرایش آنها هم فراهم می گردد.)

انتخاب نوع اسکنر

انتخاب یک اسکنر به عوامل متفاوتی نظیر: کیفیت خروجی، سرعت و قیمت بستگی دارد. خوشبختانه اکثر اسکنرهائی که دارای قیمت متعادل و مناسبی می باشند از امکانات پیشرفته ای نظیر: دقت خوب و آداپتورهای transparency و پورت های USB 2.0 بهره می گیرند. اغلب اسکنرهائی که با کاربرد خانگی و غیرحرفه ای طراحی شده اند، دارای دقت تصویری معادل 2400 نقطه در اینچ هستند که کاربران را قادر می سازند با کیفیت مناسب، تصاویر مورد نظر خود را اسکن نمایند. تولید کنندگان با ایجاد تغییرات در عناصر سخت افزاری استفاده شده در اسکنرها، سعی می نمایند با ارائه امکانات جانبی، زمینه استفاده آسان از آنها را فراهم نمایند. مثلا شرکت HP، با افزودن یک تغذیه کننده عکس 4 در 6 اینچ، امکان اسکن سریع تصاویر را در اختیار کاربران قرار داده است. اکثر سیستم های عامل جدید، دارای امکانات مناسب نرم افزاری به منظور حمایت و بکارگیری قابلیت های ارائه شده توسط اسکنرها می باشند.

ویژگی ها ی مهم

از مهمترین ویژگی های مرتبط با اسکنر، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

دقت لامپ تصویر : به منظور اسکن و استفاده از تصاویر در صفحات وب و یا چاپ تصاویر 3 در 5 و یا 4 در 6 دقت 100 نقطه در اینچ کافی خواهد بود. برای اسکن متن ها به منظور استفاده از OCR، دقت 300 نقطه در اینچ استاندارد بوده و کفایت خواهد کرد. در صورتی که قصد ایجاد تصاویر بزرگتر (8 در 10 اینچ) و یا بزرگنمائی تصاویر کوچکتر وجود داشته باشد، می بایست اسکنری با دقت 1200 یا 2400 نقطه در اینچ انتخاب گردد.

تصاویری که دارای دقت بیشتری می باشند، از انعطاف مناسبی در زمان ویرایش برخوردار بوده و فضای به مراتب بیشتری را در زمان ذخیره شدن بر روی هارد دیسک، اشغال خواهند کرد. مثلا یک تصویر 4 در 6 اینچ که دارای دقت 1200 نقطه در اینچ می باشد، فضائی معادل 25 مگابایت را اشغال خواهد کرد. به منظور اسکن این گونه تصاویر، زمان زیادی نیز صرف خواهد شد.

آداپتور transparency : در زمان اسکن اسلاید و یا فیلم، به یک آداپتور transparency نیاز خواهد بود. (یک منبع نور که در بین فیلم تابانده می شود). آداپتورهای فوق، می توانند به همراه اسکنر (جزء لاینفک آن در زمان ساخت) و یا به عنوان یک قطعه جداگانه به همراه آن، ارائه گردند.
• تغذیه کننده اتوماتیک سند (ADF): به منظوراسکن متون با حجم بالا و یا تصاویری که طول آنان زیاد می باشد (بیش از سطح اسکنر)، استفاده از یک تغذیه کننده اتوماتیک سند، مفید خواهد بود. شرکت های HP و میکروتک، در برخی از مدل های جدید خود از ADF) Automatic document feeder) استفاده نموده اند.

اینترفیس : به موازات ارائه مادربردهائی که دارای پورت USB 2.0 می باشند، تولید کنندگان اسکنر نیز اقدام به ارائه اسکنرهائی نموده اند که از پورت فوق به منظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می نمایند. (در صورت عدم وجود پورت USB 2.0 می توان از پورت USB 1.0 استفاده نمود)
البته اسکنرهایی که دارای پورت های Firewire می باشند، به مراتب سرعت بالاتری دارند.

عمق رنگ : تعداد رنگ داده، که اسکنر قادر به تشخیص و ذخیره سازی آن می باشد را عمق رنگ می گویند و بر حسب بیت در هر پیکسل، بیان می شود. با توجه به اینکه، اسکنر معمولا قادر به اخذ داده هایی است که به مراتب بیش از آن میزانی است که درایو آن می تواند ذخیره نماید، یک شناسه دیگر به مشخصه عمق بیت اضافه می شود. نظیر: 48 بیت داخلی و یا رنگ سخت افزاری، که مشخص کننده میزان داده ایی است که اسکنر قادر به تشخیص آن می باشد و خارجی یا True Color که مشخص کننده میزان داده ایی است که درایو اسکنر قادر به ذخیره سازی آن می باشد. در اکثر موارد، استفاده از 24 بیت خارجی عمق رنگ، کفایت خواهد کرد.

تکنولوژی سنسور : اسکنرهای صفحه تخت، دارای یکی از دو نوع تکنولوژی سنسور می باشند:

تکنولوژی اول : Charge couple device) CCD)
تکنولوژی دوم : Contact Image sensor) CIS)

CCD یک تکنولوژی قدیمی تر بوده که از آن در دوربین های دیجتال نیز استفاده می گردد. تکنولوژی CIS اخیرا در اسکنرها استفاده و یک رویکرد جدید در این زمینه می باشد. کیفیت تصاویر اسکن شده توسط تکنولوژی CIS، پائین تر است ولی در مقابل، اسکنرهائی که از تکنولوژی فوق استفاده می نمایند، کوچکتر شده و میزان مصرف انرژی آنها به مراتب کمتر از اسکنرهائی است که از تکنولوژی CCD استفاده می نمایند.

نوع اسکنر : اکثر اسکنرهای موجود، از نوع تخت می باشند. علت این نامگذاری به این دلیل این است که سطح اسکنر بصورت تخت می باشد. در این نوع اسکنرها، تصویر مورد نظر برای اسکن بر روی سطحی تخت و بین صفحه ای شیشه ای و درب اسکنر قرار می گیرد. (نظیر دستگاه کپی)
علاوه بر اسکنرهای تخت اسکنرهای دیگری نیز وجود دارد. اسکنرهای Sheet-fed، اسکنرهای دستی، اسکنرهای عکس و تجهیزات جانبی چندکاره شامل ترکیب چاپگر، اسکنر و فاکس درون یک دستگاه، نمونه هائی از سایر اسکنرهای موجود می باشد.

اسکنرهای Sheet-fed با توجه به نیاز کاربران مطرح و به سرعت متداول گردید. کاربرد اصلی اسکنرهای فوق، اسکن متون می باشد.

نرم افزار : تمامی اسکنرها به همراه نرم افزارهای لازم به منظور خواندن یک شی، گرفتن تصویر و انتقال آن به داخل کامپیوتر عرضه می گردند. پس از ارسال یک تصویر به درون کامپیوتر، ممکن است با توجه به نوع نیاز خود (تغییر اندازه، ویرایش، افکت، تنظیم نور و رنگ)، به نرم افزارهای دیگری نیاز باشد. اکثر اسکنرها به همراه نسخه هائی از نرم افزارهای ویرایش تصاویر ارائه شده اند. تعداد زیادی از اسکنرها نیز به همراه یک نرم افزار OCR ارائه می گردند. با استفاده از نرم افزار فوق، می توان یک متن نوشته شده را اسکن نموده و آن را به متن قابل ذخیره در داخل کامپیوتر تبدیل نمود که قابل ویرایش هم باشد.

مشخصات مهم در انتخاب اسکنر

پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک اسکنر در نظر گرفت:

دقت و وضوح تصویر
حداقل : 600 در 1200 نقطه در اینچ. پیشنهادی: 1200 در 2400 تا 2400 در 4800
حداکثر : 1200 در 2400 تا 2400 در 4800
دقت، نشان دهنده جزئیات محتوی دیجیتال می باشد. هر اندازه میزان دقت بیشتر باشد، تصویر از کیفیت و شفافیت بیشتری برخوردار خواهد بود. اهمیت دقت در یک تصویر، زمانی هویدا می گردد که قصد بزرگ نمودن یک تصویر وجود داشته باشد.

ناحیه اسکن
حداقل: 5 / 8 در 7 /11 اینچ. پیشنهادی: 5 / 8 در 7 / 11تا 5 / 8 در14 اینچ. حداکثر : 5 / 8 در 7 /11 تا 5 / 8 در 14 اینچ
اکثر کاربران حرفه ای ممکن است نیازمند اسکن تصاویر بزرگتر باشند. بدیهی است که وجود یک ناحیه بزرگتر اسکن، امکان اسکن کتب بزرگتر، نقشه ها، روزنامه ها و سایر موارد مشابه را فراهم می نماید .

تکنولوژی هد اسکن
حداقل : CIS یا CCD پیشنهادی : CCD
اسکنرهائی که از تکنولوژی CCD استفاده می نمایند، متداول تر بوده و کیفیت تصاویر اسکن شده توسط آنان نیز به مراتب بهتر می باشد. اسکنرهائی که از تکنولوژی CIS استفاده می نمایند، کوچکتر از اسکنرهای CCD بوده و اغلب دارای کابل جداگانه برق نبوده و از کابل USB برای ارتباط با کامپیوتر استفاده می نمایند. در صورتی که اسکنرهای فوق را از طریق یک کابل جداگانه و مختص این کار به کامپیوتر متصل نمائیم، سرعت آنان بیشتر بوده و شفافیت تصویر نیز بهبود خواهد یافت. این نوع اسکنرها دارای تغدیه کننده اتوماتیک نیز می باشند.

پورت های اسکنر
حداقل : USB1.1, Parallel پیشنهادی: USB 2.0 یا USB1.1 ،Parallel, IEEE1394 حداکثر:USB2.0, IEEE 1394, SCSI
کامپیوترهای شخصی می بایست دارای یک پورت سازگار به منظور اتصال به اسکنر باشند. اکثر اسکنرها به همراه یک پورت USB 1.1 عرضه می گردند (پورت فوق سرعت مناسب برای کارهای با حجم کوچک را دارا می باشد). برخی دیگر از اسکنرها، دو نوع اینترفیس: پورت USB و موازی را پشتیبانی می نمایند (به منظور امکان کار با کامپیوترهای قدیمی).
صرفاکامپیوترهائی که دارای مادربردهائی با امکان پورت USB 2.0 می باشند، می توانند از اسکنرهای شامل پورت USB 2.0 استفاده نمایند (سرعت پورت های USB 2.0 بمراتب بیشتر از USB 1.1 است).

نکاتی دررابطه با انتخاب اسکنر

• اسکنرهای تخت پاسخگوی اکثر کارها می باشند. استفاده از اسکنرهای تخت آسان تر بوده و دارای قابلیت لازم در رابطه با اکثر کاربردها، می باشند.

• استفاده از اسکنرهای دستی در جایگاه خاص خود. اسکنرهای دستی برای کاربرانی که قصد اسکن مطالب کوتاه خود را دارند، بسیار مناسب می باشند. مثلا دانشجویان و وکلا می توانند با استفاده از این نوع از اسکنرها، اطلاعات مورد نظر خود را به سرعت اسکن نمایند.

• استفاده از اسکنرهائی با دقت 1200 نقطه در اینچ. قیمت این نوع اسکنرها در مقایسه با سایر اسکنرها اندکی بیشتر بوده ولی قابلیت آنان زمانی مشخص می گردد که قصد اسکن نمودن تصاویر و در ادامه چاپ آنان وجود داشته باشد. در چنین مواردی رنگ های استفاده شده در تصاویر دارای کیفیت بسیار مناسبی خواهند بود.

• بررسی لازم در خصوص پورت های USB. تقریبا تمامی اسکنرها قادر به برقراری ارتباط با کامپیوتر از طریق پورت USB می باشند. تمامی کامپیوترهای عرضه شده در چند سال اخیر، دارای یکی از انواع پورت های USB می باشند. (برای مطالعه بیشتر دراین موردبه سایر مقالات سایت میکرو رایانه مراجعه نمایید) در کامپیوترهای قدیمی این نوع پورت ها وجود ندارد. درصورتی که کامپیوتر دارای پورت USB نباشد، می بایست از اسکنرهائی استفاده نمود که از طریق پورت موازی به کامپیوتر متصل می گردند. بدیهی است که در چنین مواردی سرعت اسکنرها نسبت به اسکنرهائی که از پورت USB استفاده می نمایند، کمتر خواهد بود. اسکنرهائی که دارای پورت USB 2.0 می باشند، دارای سرعت به مراتب بالاتری هستند.
در صورتی که سیستم موجود قابلیت استفاده از پورت USB 2.0 را دارا نمی باشد، می توان از کارت های USB 2.0 موجود استفاده کرد تا شرایط استفاده از اسکنرهای شامل پورت USB 2.0 فراهم گردد. این کارتها، واسط بین کامپیوتر و دستگاه مورد نظری خواهند بود که از پورت USB استفاده می کنند.

• استفاده از اسکنرهائی که دارای دکمه کنترلی اسکن می باشند. استفاده از اسکنرهائی که دارای قابلیت فوق (دکمه از قبل برنامه ریزی شده) می باشند، صرفه جوئی در زمان را بدنبال خواهند داشت. (در مواردی که تعداد اسناد مورد نظر برای اسکن زیاد می باشد).

• مشخصات پیشرفته یک اسکنر زمینه تحقق کارهای بزرگ را فراهم می نماید. وجود مشخصات پیشرفته ای نظیر: تغذیه کننده اسناد، تعدیل کننده شفافیت، ابعاد مناسب صفحه اسکن، برای کاربرانی که از اسکنر به عنوان یک ابزار حیاتی در جهت انجام کارهای خود استفاده می نمایند، امری ضروری است. با استفاده از اسکنرهائی که دارای ابعاد بزرگتر می باشند (ابعاد اسکن)، می توان تصاویر بزرگ، روزنامه ها و سایر موارد مشابه را به راحتی اسکن نمود. بنابراین لازم است با توجه به نوع استفاده، اقدام به تهیه اسکنری نمود که تامین کننده تمامی اهداف حرفه ای باشد. بدیهی است برای انجام کارهای بزرگ، می بایست اسکنر قابلیت های لازم را دارا باشد.

منبع : میکرو رایانه

تاریخ ارسال: 2 - بهمن‌ماه - 1389 ساعت 01:59 ق.ظ | نویسنده: خادم | چاپ مطلب
(0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام : *
پست الکترونیک : *
وب سایت :

ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد

  • موضوعات CATEGORIES2

  • برچسبها TAGS

  • آرشیو ماهانه Monthly Archive

    بایگانی
  • صفحات اضافی Static Pages

  • پیوندها Links

  • پیوندهای روزانه Link Dump